Past Masters

1867         * Edward C. Smith        1951,95 *Elwin A. Neill
1868-69   * William M. Sawyer       1952     *Donald C. Stafford
1870       * Austin G. Prentis           1953      Edward R. Eurich (A E)
1871       * Freeman Parker            1954     *Rupert F. Blair
1872       * Nathan R. Spaulding      1955    *Robert W. Gove
1873,74   * William S. Badger         1956    *W. Bover Graves
1875,76   * James R. Dale              1957   # L. Charles Burbank
1878,79   * Plyna Parker                 1958    * Clifford S. Carlson
1880,81   * Chandler Prentis           1959-60# Robert W. Wimble
1882,83   * James R. Dale              1961    * Peter L. Streit
1884       * George W. Bulkley         1962    * Norris P. Gallagher
1885       * Plyna Parker                  1963     * Harold R. Stafford
1886,89   * Chandler Prentis           1964-65* Wendell C. Folsom
1890-93   * James R. Dale             1966       Donald J. Demas
1894       * Herman T.J. Howe        1967-68  Gordon E. Eurich (A C)
1895-98   * John H. Ferris              1969     * Donald C. Barnard
1899,00   * Edwin R. Prentis          1970     * Roland R. Foster
1901-04   * Daniel McLaughlin        1971,91, 93 Michael M. Kingsbury
1905-08   * Walter C. Joslyn           1972-73  Robert Badore (#)
1909-10   * Daniel H. Skinner          1974&79  Robert L. Howard
1911,12   * Edward H. Jones          1975        Gerald M.Maynard(A B)
1913,14   * Charles J. Greene        1976        Wendell M. Kathan
1915,16   * Joseph A. Smith           1977,78   *Stanley E. Austin
1917        * Daniel R. Bisbee          1979         Robert L. Howard
1918       * Alton E. Farr                  1980         Donald J. Demas
1919       * James A. Neill                1981,82    Gary C. Belknap
1920       * Oscar G. Eaton              1983        Peter R. McMullen
1921,22   *Stephen P. Joslin           1984,85    Gerald M.Maynard(A B)
1923       * Earl A. Jones (A)            1986,87   Steven J. Maynard
1924       * J. Allen Dodds                1988        Stuart Maynard
1925       * Roland I. Stafford           1989,90  *Robert C. Tracy, Jr.
1926       * Merlin B. Ward               1971,91,93  Michael M. Kingsbury
1927       * Clyde L. Baird                1992          Frederick J. Rayfield
1928       * Stephen P. Joslin           1991,93,71 Michael M. Kingsbury
1929       * Clarence M. Tucker       1994, 2009-10  Kenton S. Blair
1930       * Phillip L. Bisbee             1995      * Elwin A. Neill
1931       * Kenneth H. Ward           1996      * Philip R. Kiendl
1932       * Eldon B. Griffith              1997        Robert J. Danaher, Jr.
1933       * Clarence A. Bisbee (A)  1998        Charles R. Kettles
1934       * Earl W. Baird                  1999        Allen A. Gaylord
1935       * Charles K. Jones           2000       Troy A. Kingsbury
1936       * Fred B. Miles                  2001        Donald E. Ritchie
1937       * Ralph B. Wimble            2002-03   Richard K. Backus (A)
1938       * Lyle E. Ford                   2004,06,15   Gary A. Bombard
1939       * Raymond A. Neill           2005        Neil C. Matheson
1940      * William A. Kingsbury      2007,08    Marke C. Englert
1941       * Max M. Shaw                 2009-10,94 Kenton S  Blair
1942,43   * Ward E. Joslin              2011           Wayne R Whitelock (F)
1944       * Samuel H. Strong          2012-13      Frederick R Messer
1945      * Edwin R. Hayes              2014           Brent Adams
.                                                        2015, 04, 06  Gary A. Bombard
1946      * Perry B. Joslin                 (A)  Past District Deputy G.M.
1947     * Orville N. Kew (D)            (B) Past Grand Sr. Deacon
1948     * Llewellyn D. Ferris           (C) Past Grand Sr. Steward
1949     * Malcom W. Joslyn           (D) Past Grand Marshal
1950     * Ernest A. Tucker              (E) Past Grand Master
. * Deceased     # Demitted              (F) Deputy Grand Chaplain

Recent Posts